Apokryfy Sherlocka Holmesa

Z archívu Sherlocka Holmesa

Kdesi v útrobách banky Cox a spol., sídliacej na Charing Cross, sa nachádza putovaním po svete obšúchaná a otlčená plechová škatuľa, ktorá je na veku označená mojím menom – MUDr. John H. Watson, veterán indického armádneho zboru. Je v nej plno papierov a takmer všetky sú to záznamy prípadov, ktoré ilustrovali, aké zvláštne problémy musel pán Sherlock Holmes v rôznych časových úsekoch riešiť. Keď uvážime, že pán Sherlock Holmes sa aktívnej praxi venoval celých dvadsaťtri rokov a mne sa naskytla príležitosť spolupracovať s ním sedemnásť rokov, je zrejmé, že k dispozícii mám množstvo materiálu vhodného na spracovanie.

Z tohto archívu, Archívu Sherlocka Holmesa, vám prinášame výber detektívnych poviedok. V nich opísané príbehy sa udiali prevažne na sklonku kariéry svetoznámeho detektíva. Vychádza v preklade Jána Kamenistého a s ilustráciami Jula Nagya.

 

obalka predna

Posledná poklona

Keď jedného hmlistého večera byt na Baker Street 221B navštívi Sherlockov brat, je to, ako by sa jedna z planét vychýlila zo svojej predurčenej dráhy. Mycroft Holmes totiž neopúšťa svoje kruhy len tak pre nič za nič. Disponuje tým najprecíznejším a najsystematickejším mozgom, aký si len možno predstaviť, a tiež rovnakými schopnosťami, aké Sherlock využíva pri svojej detektívnej práci. A predsa tento muž, ktorého špecializáciou je vševedúckosť, burcuje Sherlocka do akcie v záležitosti mimoriadne dôležitého medzinárodného problému. A tak sa opäť Sherlock spolu s Watsonom vrhajú po stopách zločinu. A nielen raz, ale osemkrát, pretože práve toľko je v tejto zbierke poviedok, prípadov najslávnejšieho súkromného detektíva všetkých čias.

Aj siedmy zväzok edície Sherlock Holmes sa pýši premyslenými dizajnom, ilustráciami Jula Nagya a novým prekladom Jána Kamenistého.

facebook-6746

Údolie hrôzy

Vražda Johna Douglasa v malebnom zámočku Birlstone priláka pozornosť verejnosti a vďaka zdanlivo nevysvetliteľným okolnostiam aj pozornosť Sherlocka Holmesa. Polícia je v koncoch, a tak opäť raz s prosbou klope na dvere Baker Street 221B a angažuje neoficiálneho detektíva. Ako sa ukáže, smrť Johna Douglasa je iba malým ohnivkom v celej reťazi udalostí, ktoré sa odohrali pred mnohými rokmi v Pensylvánii, v údolí, kde strach a teror ležal na ľuďoch ako tieň a kde zákon a poriadok nemal žiadnu moc. V Údolí hrôzy.

Dej románu sa odohráva ešte pred osudovým stretnutím Sherlocka Holmesa a profesora Moriartyho (v zbierke Sherlock Holmes 4: Spomienky na Sherlocka Holmesa), no je to tiež jeden z prípadov, do ktorého zasiahla ruka génia zločinu.

 

obalka predok

Návrat Sherlocka Holmesa

Sherlock Holmes, podobne ako mnohí veľkí umelci, žil pre samo svoje umenie a často odmietol pomôcť boháčom a mocným tohto sveta, ak v ňom ich prípad neprebudil záujem. Na druhej strane obetoval týždne tej najintenzívnejšej práce záležitostiam obyčajných ľudí, ak sa ich prípady vyznačovali čímsi zvláštnym alebo dramatickým, čo prebúdzalo jeho predstavivosť a čo bolo výzvou pre jeho mimoriadne schopnosti. Jeho neustále sa šíriaca povesť prinášala so sebou aj čoraz rozsiahlejšiu prax a z detektíva sa stal veľmi zamestnaný človek.

Doktor Watson vo svojich zápiskoch uchoval podrobnú dokumentáciu o prípadoch, ktoré spolu riešili, a ako sám otvorene priznáva, z toho obrovského množstva je preňho mimoriadne ťažké vybrať tie, ktoré si zaslúžia zverejnenie. Podkladom pre drobné príbehy v zbierke poviedok Návrat Sherlocka Holmesa sa nakoniec stali kauzy, ktoré vzbudili záujem ani nie tak brutalitou zločinu, tvoriaceho ich jadro, ale skôr dômyselnosťou a dramatickosťou ich riešenia.

Návrat Sherlocka Holmesa je piatym zväzkom série a rovnako ako v predchádzajúcich častiach, príbehy preložil Ján Kamenistý a ilustroval Julo Nagy.

 

02_SnowMouse_Doyle_Sherlock_05_nahlad celej obalky_predok_nabakerstreet

O knihe Spomienky na Sherlocka Holmesa

(Pozor! Článok obsahuje spojlery, čiže prezradenie deja.)

Poviedky tejto zbierky boli prvýkrát publikované v Strand Magazine počas roku 1893. Sherlock Holmes bol v tom čase už veľmi populárny hrdina a na jeho dobrodružstvá čakali zástupy nedočkavých fanúšikov.

No hoci bol Sherlock obľúbený u čitateľov, Arthur Conan Doyle mal iný názor. Sherlockove príbehy považoval za brak, ktorý začal písať a stále aj písal najmä pre peniaze. Navyše, podľa autorovho názoru ho zdržiaval od dôležitejšej práce, od tvorenia skutočne hodnotnej literatúry, za ktorú považoval svoje historické romány ako Biela kompánia, Micah Clarke, Sir Nigel… skrátka, Sherlocka mal už plné zuby. Rozhodol, že sa tohto bremena zbaví raz a navždy a v poslednej poviedke Posledný problém {FINA} Sherlocka zniesol zo sveta.

Riešene Posledného problému ohromilo a zarmútilo britskú verejnosť a časopis Strand razom prišiel o dvadsaťtisíc nahnevaných predplatiteľov. Medzi fanúšikmi vypuklo niečo ako šialenstvo, vydavateľa i autora zaplavili, listy, žiadosti, náreky… Conan Doyle však v tejto veci ostal neoblomný. Sherlock Holmes bol mŕtvy.

Prvé Londýnske knižné vydanie Spomienok vyšlo u Georgea Newnesa v decembri roku 1983 v náklade 10 000 výtlačkov. Zbierka neobsahovala poviedku Kartónová škatuľa {CARD}, hoci predtým v Strande bola publikovaná. Poviedka bola zo zbierky vyňatá na Doyleov pokyn, pretože obsahovala prvok cudzoložstva a podľa autora bola nevhodná pre mladých čitateľov. Dokonca aj americkí vydavatelia boli toho názoru, že táto poviedka je priveľmi „škandalózna“ pre americké publikum.

Memoirs_of_sherlock_holmes

By Rtrace (Toronto public library) [Public domain], via Wikimedia Commons

Neskôr dostala poviedka Kartónová škatuľa milosť a bola pridaná do zbierky Posledná poklona (His Last Bow). Tak isto ju do tejto zbierky v slovenčine zaradil aj Slovenský spisovateľ v roku 1966, akurát celkom nepochopiteľne tejto knihe, ktorá obsahuje zbierky Posledná poklona (His Last Bow) a Z archívu Sherlocka Holmesa (The Casebook of Sherlock Holmes), dal úplne zmätočný názov „Návrat Sherlocka Holmesa“, pričom zo zbierky Návrat Sherlocka Holmesa (The Return of Sherlock Holmes) tam nie je ani jedna poviedka.

Každopádne, z praktických dôvodov sme sa túto poviedku sme sa rozhodli tiež zaradiť až do Poslednej poklony.

Spomienky na Sherlocka Holmesa

Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes, Spomienky na Sherlocka Holmesa | edícia: Sherlock Holmes zväzok 4 | vydal: SnowMouse Publishing | rok: 2018 | ISBN: 978-80-89465-31-6 | EAN: 9788089465316| formát: 130 x 195 mm | počet strán: 336 | väzba: tvrdá | jazyk: slovenský | preklad: Ján Kamenistý | redakcia: Nataša Holinová | ilustrácie: Julo Nagy | dizajn Julo Nagy, Calder design community

Anotácia:

Pri publikovaní jedenástich krátkych príbehov v zbierke Spomienky na Sherlocka Holmesa doktor Watson opäť vychádzal z početných prípadov, kde sa jeho priateľ preslávil svojimi mimoriadnymi schopnosťami, a my sa stávame nielen poslucháčmi, ale priamo aktérmi nejednej čudnej drámy.

Čaká nás výber toho najzaujímavejšieho a najzamotanejšieho z kriminálnych procesov viktoriánskeho Anglicka. Od príbehu, v ktorom nám Sherlock sediac v ušiaku pri kozube vyrozpráva, ako sa zhostil svojho prvého dobrodružstva a čo predurčilo jeho dráhu detektíva – konzultanta, až po najzávažnejší prípad kariéry, v ktorom si zmeria sily s protivníkom disponujúcim intelektom rovnako brilantným, ako je jeho vlastný. Na scénu prichádza špička zločineckého podsvetia Londýna, Napoleon zločinu, profesor James Moriarty.

Spomienky na Sherlocka Holmesa vychádzajú ako štvrtá kniha série Sherlock Holmes v novom preklade Jána Kamenistého a poviedky tradične sprevádzajú nádherné ilustrácie Jula Nagya.

 

sh4_obalka_predna

 

Obsah:

Stieborný lysko {SILV}

Žltá tvár {YELL}

Maklérov zamestnanec {STOC}

Gloria Scott {GLORI}

Musgraveovský rituál {MUSG}

Páni z Reigate {REIG}

Krivý muž {CROO}

Trvalý pacient {RESI}

Grécky tlmočník {GREE}

Námorná zmluva {NAVA}

Posledný problém {FINA}

Strakatý pás a iné poviedky, vydanie z roku 1922

Vďaka jednému bratislavskému antikvariátu sa k nám dostalo staručké slovenské vydanie Sherlocka Holmesa. V chatrnej knižočke sa pod názvom Strakatý pás a iné poviedky ukrývajú dve poviedky zo súboru Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa: Strakatý pás (SPEC) a Žobrák z náhody (TWIS). Knihu vydal a vytlačil v roku 1922 Ján Párička v Ružomberku ako 28. zväzok edície Páričkova slovenská knižnica. Tlačiareň Jána Páričku fungovala v Ružomberku roku 1909 do roku 1937 a v Páričkovej slovenskej knižnici vychádzali pôvodné i prekladové diela. Okrem Sherlocka Holmesa v nej vyšli napríklad Čechovove Rozprávky, Maupassantove Novely, Svätého Petrov dážnik od Kálmána Mikszátha, ale aj náučné diela ako Vývin zeme a života od Ivana Houdeka.

DSC_0135

Zahrajme sa teraz na detektíva: čo sa môžeme dozvedieť z tohto maličkého zväzku, Watson? Hm, hm, pozrime sa na to! Kniha je veľmi ošumelá, zažltnutá, každá jedna stránka nespočetnekrát ohmataná, ofŕkaná, z dvoch listov ostali len zdrapy. Na strane 38-39 sa skvie odlačok topánky (Ach, Holmes, ako by sa mi zišla vaša skvelá monografia o skúmaní odtlačkov nôh!), zhora minimálne raz navlhla alebo sa do namočila do vody, vtedy čierne plátno pustilo trocha farby aj na stránky. Táto kniha iste viedla dobrodružný život. Nejaké dieťa ju v nestráženej chvíli počarbalo atramentovou ceruzkou, ktorá nejde vygumovať, a študent, odhadujem druhý stupeň ZŠ, si podčiarkoval pasáže z prvej poviedky a na stranu dva napísal presne toto: knihu strakatý pás vydal v r 1922 Ján Parička. Tuto knihu  vytlačil v Ruzomberku …čiže robil zhruba to, čo ja teraz, tipujem to na nejakú domácu úlohu zo slovenčiny. No, snáď to ešte vylepšil pri prepisovaní do zošita, inak bieda. Kniha vyšla pôvodne v brožovanej väzbe, neskôr bola v knihárskej dielni opravená a previazaná do tvrdých dosák. Vtedy sa ku knihám správali inak, bolo bežné, že sa knihy dávali previazať, či už z dôvodu poškodenia, alebo aby mali doma v knižnici všetky zväzky s rovnakými obalmi – toto robili spravidla ľudia majetnejší a preväzba bola zdobnejšia. Tuto máme len jednoduchú lacnú preväzbu, pevné dosky s čiernym plátnom na chrbte, na prednú dosku bola nalepená pôvodná obálka. Z toho, že si majiteľ dal tú námahu a knihu nechal opraviť a tiež, že aj novší pevnejší obal je značne opotrebovaný, môžeme vyvodiť, že táto kniha bola veľmi obľúbená, mnohokrát čítaná, musela putovať z ruky do ruky. Výborne, Watson! Vaša analýza je brilantná! V podstate ste nezistili nič, čo by sa nedalo vydedukovať už len zo samotného názvu diela. Veď ktoré moje dobrodružstvá nie sú mimoriadne obľúbené a nejdú z ruky do ruky…?

Watson sa ide hanbiť do kúta, my pokračujeme ďalej.

Preložil Z. ml. Tuná sa ničoho viac nedopátrame. Hádam len, že Z. st. mohol byť na Z. ml. pyšný, veď nám tu na Slovensku, v roku, kedy sa uzákonila sa osemročná povinná školská dochádzka a vznikla skupina intelektuálov Davisti, zvestoval slovo Sherlockovo. Pánu Z. ml. vďaka.

V tom čase v anglicku ešte pretrvával sherlockovský ošiaľ, Sir Arthur Conan Doyle pre peniaze písal Sherlocka Holmesa, ale inak ho to už dávno prestalo baviť. V The Strand Magazine postupne poviedky z posledného súboru Z archívu Sherlocka Holmesa. Strakatý pás a Žobrák z náhody u nás vyšli po tridsiatich rokoch od vydania originálu v Strande a je možné, že ide o prvý preklad týchto dvoch poviedok do slovenčiny. A aká je to slovenčina!

Dvaja páni, Sherlock Holmes a Jakub Watson z Bakerovej ulice ľúštia prípady, ktoré sa inému zdajú byť nerozľuštiteľnými. Najprve sa zaoberajú prípadom šestry slečny Helenky, ktorú stihla strašná smrť, potom prípadom Newilla Claira, ktorý v jeden deň zmiznul bez stopy. Conanové rozprávky o Holmesovi sú nielen zábavné a napínavé, ale aj nadmieru poučné lebo nás učia správne myslieť a pozorovať.

Paráda, nie?

„Holmes si všíma všade maličkosti, z ktorých zatvára potom na udalosti staršie sa alebo ešte len stať sa majúce.“

To je taký ľúbivý mozgolam. Dajme ešte!

Cez okenice nevnišiel do izby ani slabý papršlek svetla.

„Násilia zabije obyčajne toho, kto ho páše…“

„Ach bože,“ zvolala moja žena, odhrnúc závej na tvári panej, „veď je to Katka Whitneyová!“

„A okrem toho som si nič lepšieho nemohol žiadať, ako ísť so svojim priateľom zase raz zúčastniť jedneho zvláštneho dobrodružstva, akých stále súčastnenie sa bolo jemu podmienkou riadneho života.“

Niektoré vety sú pre súčasníka celkom vtipné:

„Čudné! Zvonce, čo nezvonia, ventilátory, ktoré nevetria.“

„Nie, ale vidím, že máte zpiatočnú železničnú karotku zastrčenú za rukavičkou.“

„Moja rannia práca nebola tedy marná!“

Ok, veľa viet je vtipných, ak na to máte náturu:

„Sherlock Holmes sedel nahnutý nazad na svojej stolici.“

„Ležala tam škatuľka švíbaliek.“ – švíbalky, no nie je to nádhera? Znie to ako meno pre malé zvieratko, ktoré sa vám zavŕta do kože a nakladie tam vajíčka. Odteraz neškrtám zápalkami ani sirkami, už len švíbalkami na veky vekov!

„Sedel opierajúc škráne o obe päste…“ schválne, predstavíte si sysľa, alebo slávneho detektíva v mysliteľskej póze? No a potom, že nesmejte sa…

Čitateľ znalý kánonu si nemôže nevšimnúť niektoré skomoleniny. Z pani Farintoshovej je pani Faurintoshová, to je ešte pochopiteľné, ale ako sa z rodinného sídla The Ceddars stalo „U zelenej mačky“ (!?) ostáva nevyriešenou záhadou. Alebo ďalšia pasáž, uvediem súčasný preklad: „V Kente, neďaleko od Lee… a z roku 1922 nájdeme podivnú vetu: „Blízko Zee v grófstve Kentskam…“ Div, že tam Holmes s Watsonom vôbec trafili.

Čo sa týka textu, nie je kompletný. Je silno krátený, vynechávané sú vety, priama reč i celé pasáže. Napriek tomu je dej zrozumiteľný, i keď, pochopiteľne, stráca svoje typické pôvaby. Príčin môže byť viacero. Môže ísť o snahu vydavateľa vmestiť sa do želaného rozsahu, možno prekladateľ zaobchádzal s textom príliš voľne (ej, Z. ml., ty jeden!), alebo jednoducho prekladal už z takto okresanej verzie. S nejakými autorskými právami a zmluvami si totiž v tých časoch nikto nelámal hlavu. Skloňovanie niektorých mien (Watsone a pod.) a stavba viet naznačuje, že sa prekladalo nie z angličtiny, ale z českého prekladu. Bolo by zaujímavé popátrať medzi českými vydaniami spred roku 1922 a pokúsiť sa o porovnanie. Ktovie, či v niektorom z nich nie je Holmes ubytovaný v dome U zelené kočky? Tlačiarenský škriatok bol u Páričku dobre zabývaný aj s celou rozvetvenou famíliou do tretieho kolena. Chýb a preklepov je tam neúrekom (dokonca viac ako v tomto článku), aj keď niekedy ťažko povedať, či ide o chybu, alebo len iné pravidlá slovenského pravopisu. Ale to sa pri týchto staručkých zväzkoch prechádza vždy s láskavým úsmevom. Radi vás máme.

Čítanie starej knihy je vždy pekný zážitok. Človek dumavý číta pomaly ako dieťa, obzerá každú machuľku a ohnutý rožok, dôkazy života neživého predmetu. (Ale… ozaj neživého?) Tie ľúbivé slová a starosvetská štylistika pôsobia hrejivo dojemne a nostalgicky, dávny záznam ľudí a jazyka, nakuknutie cez bránu času, len na moment zachytiť ten prchavý pocit, že takto to bolo,

áno takto,

a

 

je to preč.

DSC_0110

DSC_0254

DSC_0115

DSC_0256

DSC_0258

DSC_0263

 

Pán Holmes, boli to odtlačky láb obrovského psa!

(Pozor! Článok obsahuje spojlery, čiže prezradenie deja.)

 

V anglickom folklóre sa nájde viacero príbehov o strašidelných psoch. Jeden taký vraj poctil svojou prítomnosťou rodinu Vaughanovcov z Walesu, ďalší s obľubou dýchal na krk členom šľachtického rodu z Herefordshire, no asi najznámejšia je historka Black Shuck (Čierny démon, Old Shuck, Shuck) z Norfolku. Rozpráva o čiernom chlpatom psovi veľkosti teľaťa, ktorého plamenný zrak prinášal smrť. Doyle sa práve o tejto legende mohol dopočuť od svojho priateľa Fletchera Robinsona a urobil z nej nosný motív románu. Naznačujú to aj venovania v prvých vydaniach príbehu, napríklad vo vydaní Strand Magazine v auguste 1901 za nadpisom  nasleduje poznámka: Tento príbeh vďačí vnuknutiu od môjho priateľa pána Fletchera Robinsona ktorý mi pomohol s hlavnou zápletkou aj s miestnymi detailami – A. C. D.

Ponad slatiny sa rozľahol dlhý, tichý, nevysloviteľne smutný ston. Zaplnil vzduch okolo nás a predsa bolo ťažké povedať, skadiaľ sa nesie. Z nejasného mrmotu prerástol do hlbokého revu, potom poklesol, znel až melancholicky, až sa nakoniec vrátil k pôvodnému mrmotu.

017_Sherlock Holmes_HOUN_3F3A9616

Neznámy pôvod tohto desivého zvuku, miestna legenda o hroznom psisku a nevľúdna krajina slatín pôsobia veľmi sugestívne a ako celok násobia pocity strachu a úzkosti. A to veľmi účinne. Vytie sa v románe vždy pripisuje Psovi, hoci s ním samotným sa stretneme až na konci príbehu, keď je už jasné, kto vraždil v skutočnosti. No toto prvé stretnutie zoči-voči rozhodne stojí za to:

Bol to pes, obrovský, ako smola čierny pes, akého dosiaľ nezazrelo nijaké ľudské oko. Z otvorenej tlamy mu šľahal plameň, oči svietili tlejúcou žiarou, nos, hriva a ovísajúca brada sa mu v blikavom plameni výrazne odrážali od pozadia. Ani vo sne, ani v delíriu, aké azda postihovalo mozog duševne chorého človeka, sa nemohlo zjaviť čosi také divé, strašné, priam pekelné, ako toto tmavé telo a divá tlama, ktorá sa predrala z hmly.

Vidíte ho? Pozor, vyskakuje na vás z našej obálky! Bojíte sa? To je dobre… budete rýchlejšie utekať. Prízrak, démon, oživená legenda, ktorá máta v dartmoorskych močiaroch a ide po krku dedičom šľachtického rodu Baskervillovcov.

007_Sherlock Holmes_HOUN_3F3A9604

Je však naozaj taký zlý, ako sa na prvý pohľad zdá? Pozrime sa na to:

Legenda je minulosť. Prvá obeť umrela od strachu (pravdepodobne zlyhanie srdca) a druhá si na úteku pri nešťastnom páde zlomila väzy. V celom románe sa vlastne nevyleje ani kvapka krvi, ktorú by mal na svedomí Pes. To sa však nedá povedať o ľuďoch. Selden a Stapleton sú bezcharakterní vrahúni, Stapleton navyše týra vlastnú ženu. Pes v skutočnosti za nič z toho nemôže, pretože je to len… pes.

Už len súdiac podľa veľkosti a sily bol tvor, ktorý teraz ležal pred nami, strašný. Nebol to čistokrvný durič a nebol to ani čistokrvný mastif, zdalo sa, že ide o kombináciu oboch – vycivený, divý a veľký ako malá levica. Dokonca aj teraz, v smrteľnom pokoji, obrovské čeľuste ako keby mu plápolali modrastou žiarou a malé, hlboko posadené kruté oči sálali oheň. Položil som ruku na svietiaci čumák, a keď som ju odtiahol, prsty mi tleli a svietili do tmy.

„Fosfor,“ povedal som.

Toto je opis psovitej šelmy známej ako pes baskervillský, tak ako stojí v zápisníku doktora Watsona, v okamihu odhalenia pravdy. Istotne išlo o veľkého, strach naháňajúceho psa, v žiadnom prípade však nie démona z pekla ani inú nadprirodzenú bytosť. Podľa znakov ide najskôr o kríženca s väčšinovým podielom krvi plemena bloodhound, po slovensky svätohubertský pes, a mastifa. Väčšina holmesológov sa prikláňa k názoru, že ide priamo o anglického mastifa (v angličtine English Mastiff alebo len Mastiff).

016_Sherlock Holmes_HOUN_3F3A9615

Svätohubertské psy majú vynikajúci čuch, využívajú sa pri love ako stopári, ale aj na hľadanie zločincov a nezvestných. Toto plemeno dokáže rozpoznať ľudský pach na veľké vzdialenosti, dokonca aj pri niekoľko dní starej stope. To sa Stapletonovi veľmi hodilo, psa dokonca trénoval na to, aby vystopoval a napadol obeť. Názov plemena v angličtine neodkazuje na krvilačnosť psa (blood – krv, hound – pes), ale na čistotu jeho krvi. Anglický mastif je zasa robustný veľký pes, ide o najväčšiu rasu na svete. Jeho váha môže presahovať cez 80 kg. Je to strážny pes, no známy je aj pre svoju vyslovene nežnú, milujúcu povahu a oddanosť. Keďže išlo o kríženca s neznámym pôvodom, nie je vylúčené, že gény mohli zamiešať aj iné plemená, no to sa už nikdy nedozvieme.

Obyčajný intrigán by si bol vystačil iba so psom. On však psa ešte kadejako zdokonalil, aby z neho vytvoril diabolskú bytosť; z jeho strany to bol záblesk geniality. Psa kúpil v Londýne od firmy Ross a Mangles, ktorá sídli na Fulham Road. Bol to najsilnejší a najdivší pes, akého mali v ponuke.

Čo nám to hovorí? Bolo to jednoducho nešťastné zviera, vychované v psinci, čiže v spoločenstve psov, no neskôr držané osamote. Zviera, ktoré Stapleton huckal na ľudí, nechával ho hladovať (pes bol vycivený), a vzhľadom na Stapletonovu mrzkú povahu je veľmi pravdepodobné, že ho aj inak trápil. Napriek tomu toto zviera muselo byť natoľko krotké, že si nechalo od svojho streleného pána pomaľovať čumák a oči, pre psa veľmi chúlostivé miesta, zniesol, aby mu založil obojok a po akcii poslušne pribehol a nechal sa zatvoriť do svojho izolovaného väzenia.

Takže, kto je v tomto príbehu nakoniec tá beštia?

001_Sherlock Holmes_HOUN_3F3A9601

Pes rodu Baskervillovcov

Sherlockov najznámejší a čitateľsky najobľúbenejší príbeh je Pes rodu Baskervillovcov (The Hound of the Baskervilles), považuje sa aj za najlepšie napísaný. Román vydávali po častiach v mesačníku Strand Magazine od augusta 1901 do apríla 1902. Sherlock Holmes bol vtedy taký populárny, že vďaka nemu vzrástol náklad časopisu o 30 000 výtlačkov, čo bola vtedy riadna šupa. Doyle totižto predtým svojich čitateľov riadne potrápil. Pes bol prvým Sherlockovým príbehom, ktorý napísal po osemročnej odmlke, nuž nie div, že časopis išiel na dračku.

Prvé kompletné knižné vydanie publikoval George Newnes v roku 1902, a to ešte predtým, než v Strande vyšla posledná časť.

Mysteriózny patrí k najtemnejším prípadom v detektívovej kariére. Odohráva sa z väčšej časti ďaleko od Londýna, v podmračenom kraji Dartmoor, ktorý Watson opísal ako „končiny celkom bez života“. Navôkol iba pusté slatiny, zradná močarina a atmosféra plná ťaživého napätia.

„Pochmúrny hmlistý deň, mrholí. Nad domom visia husté mračná. Občas sa zodvihnú a odhalia jednotvárne krivky slatín, strieborné žilky rysujúce sa na stráňach a balvany v diaľke, ktoré sa na vlhkých miestach, na ktoré dopadne bludný slnečný lúč, jasne ligocú. Melanchólia vládne vonku aj dnu.“

Holmes lišiacky prenecháva scénu dobrému doktorovi Watsonovi, objavuje sa až pred koncom príbehu, aby urýchlil udalosti a zúčastnil sa na dramatickom finále. Watson vedie pátranie ako najlepšie vie a vďaka jeho svedomitým zápiskom a listom môžeme prežiť toto úžasné dobrodružstvo s ním.

Pes rodu Baskervillovcov vo vydavateľstve SnowMouse Publishing vychádza 6.11. 2017.

Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes, Pes rodu Baskervillovcov | edícia: Sherlock Holmes zväzok 3 | vydal: SnowMouse Publishing | rok: 2017 | ISBN: 978-80-89465-29-3 | EAN: 9788089465293 | formát: 130 x 195 mm | počet strán: 240 | väzba: tvrdá | jazyk: slovenský | preklad: Ján Kamenistý | redakcia: Nataša Holinová | ilustrácie: Julo Nagy | dizajn Julo Nagy, Calder design community

Anotácia:

Legenda o pekelnom psovi, ktorý z pomsty prenasleduje potomkov rodiny Baskervillovcov, sa v Londýne zdá Watsonovi strašidelná a Holmesovi veľmi zaujímavá, najmä v súvislosti s osudom nebohého sira Charlesa Baskervilla. Na zámku Baskerville, v pochmúrnom kraji plnom zradných slatín a močiarov, sa prípad nezdá o nič jasnejší. Skôr naopak. Hmla akoby rozpíjala hranice medzi poverami a skutočnosťou, nad kopcami sa rozlieha príšerné vytie, z ktorého tuhne krv v žilách. Prízrak, zhmotnená legenda, nadobúda hrozivo reálne kontúry a nový dedič rodinného titulu a majetku sa ocitá v ohrození života. A nielen on, v slatinách číha nebezpečenstvo na každého…

Pes rodu Baskervillovcov je znamenitou kombináciou prvkov nadprirodzena, gotického románu a klasického detektívneho príbehu. Ide o jeden z najznámejších a čitateľsky najobľúbenejších príbehov Sherlocka Holmesa, ktorý vo svojej kariére nezažil temnejší prípad.

3D-baskerville